Druk 3d w muzyce

Druk 3d w muzyce

Druk 3d w muzyce to dość wieży temat na rynku branży muzycznej. Choć muzyka rozwija się bardzo dynamicznie, to jednak druk trójwymiarowy dopiero co się tam zagnieżdża, ale wszystko wskazuje na to, że na stale. Zyskuje coraz większą popularność, wśród firm zajmujących się produkcją muzyki. Daje także praktycznie nieograniczone możliwości. A tak na prawdę jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Nie wątpliwie niesie ze sobą wiele dobrego, wiele korzystnych zmian. T technologia be dwóch zdań podbije świat muzyczny.

Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej, czym jest druk 3d w muzyce. Pomożemy Wam przybliżyć tą tematykę w dzisiejszym artykule. Zajrzyjcie poniżej, aby dowiedzieć się paru ciekawostek, jak i ważnych informacji. Do czego się wykorzystuje? Co można wydrukować? Sprawdźcie sami już teraz! Zapraszamy do lektury!

Czym jest druk 3d w muzyce?

Druk 3d w muzyce to bardzo popularna forma wydruku stosowane także w branży muzycznej. Na czym polega? Jest to druk trójwymiarowy, który powstaje z drukarki 3d oraz specjalnych filamentów. Na początek należy stworzyć projekt w specjalnym programie graficznym lub wybrać gotowy wzór z internetu. Następnie wybrać odpowiedni materiał. Drukarka podgrzewa się, roztapia filament, który następnie jest nakładany na siebie warstwa, po warstwie. To oznacza, że projekt nie zostanie naniesiony na kartę, jak w przypadku zwykłej drukarki, lecz będzie on właśnie trójwymiarowy.

Druk 3d w muzyce
Druk 3d w muzyce – sprawdź!

Zastosowanie druku 3d w muzyce

Tak na prawdę druk 3d w muzyce dopiero się intensywnie rozwija, to jednak już teraz można wymienić dziedziny muzyki, w których druk trójwymiarowy występuje. Tu rozwija się szybko, co zaraz opiszemy. Oto kilka ciekawych przykładów zastosowania druku 3d w muzyce:

  • instrumenty,
  • sprzęt,
  • płyty gramofonowe,
  • muzyka,
  • dodatki.

Instrumenty z druku 3d w muzyce

Jednym z podstawowych przykładów druku 3d w muzyce są oczywiście instrumenty. I tak na prawdę to każdy rodzaj jesteśmy wstanie wydrukować w trójwymiarze, nawet ten, gdzie występują bardzo dokładne elementy. Druk 3d pozwala nam też dokładnie zrekonstruować części a nawet całe sprzęty muzyczne. Można także odtworzyć zabytkowe instrumenty, co do szczegółowych detali. Przykładem instrumentów z druku 3d mogą być niewielki flet, trochę większe ukulele, ale też duża gitara, skrzypce, a nawet saksofon!

Zobacz: GŁOŚNIKI DLA AUDIOFILA

Sprzęt z druku 3d w muzyce

Duk 3d w muzyce można wykorzystywać na wiele sposobów, w tym także do tworzenia sprzętu muzycznego. Przykładem może być sprzęt do odtwarzania muzyki. W zależności od wielkości drukarki, można stworzyć poszczególne elementy i połączyć je razem, także dorobić zepsute części. Przykładem takiego sprzętu może być choćby gramofon na płyty winylowe. A także subwoofery. Wszystko zależy od naszych możliwości, potrzeb, wyobraźni i kreatywności.

Płyty gramofonowe z druku 3d w muzyce

Płyty gramofonowe w druku 3d w muzyce odnoszą coraz większe sukcesy. Kiedyś każdy chciał mieć płytę winylową i gramofon, to była forma rozrywki jak dla nas radio. Również w dzisiejszych czasach wielu miłośników muzyki pragnie mieć taką kolekcję w swoim domu. Jednakże czasem jest to trudne do spełnienia z powodu cen. Dlatego też płyty winylowe zostały zastąpione płytami CD, a teraz to już nawet internetem. Teraz jednak odzyskują swoją sławę i coraz więcej chętnych chciałoby je mieć u siebie w kolekcji.

Zastosowanie druku 3d w muzyce
Zastosowanie druku 3d w muzyce

Choć tradycyjne płyty gramofonowe są wycinane, to teraz mamy możliwość ich wydruku poprzez druk 3d w muzyce. Za pionierką tego pomysłu powszechnie uważana jet Amanda Ghassei, która jako pierwsza podjęła się próby wydrukowania płyty winylowej z drukarki 3d. Niestety drukarka musi być bardzo precyzyjna i nadal dźwięk nie jest aż tak dobry, jak przy tradycyjnej metodzie. Cały czas ta metoda 3d jest dopracowywana, aby moc rozpocząć masową produkcję. Producenci chcą po prostu uzyskać jak najlepszy efekt słyszanego dźwięku. Z pewnością na efekty końcowe nie będziemy musieli długo czekać.

Muzyka z druku 3d w muzyce

A co powiecie na muzykę z druku 3d w muzyce? Czy to możliwe? Jak wiemy, trójwymiarowa drukarka stworzy sprzęty, instrumenty czy dodatki, ale też muzykę? Zapewne zastanawiacie się, o o chodzi. Otóż istnieje sposób, aby drukować muzykę. Tak, dobrze przeczytaliście! Można grać na drukarce 3d, w tym celu jednak potrzebujemy buzzera, i odpowiedniego pliku GCODE. Są to elementy dostępne w internecie. Następnie wytwarzany jest dźwięk o różnym stopniu natężenia, o różnej długości czy też częstotliwości. To powoduje, że nasza trójwymiarowa drukarka staje się na chwilę instrumentem muzycznym, z muzyką na żywo. To właśnie nazywa się nowa era muzyki, coś niezwykłego, coś co powoduje ciarki na plechach i może zainteresować na prawdę wielu ludzi.

Dodatki z druku 3d w muzyce

Co jeszcze można stworzyć z druku 3d w muzyce? Co nam podpowie kreatywne myślenie. Tak na prawdę nie mamy ograniczeń, poza pomysłami i polem do tworzenia. Ale to też nie jest duża przeszkoda. Drukarka trójwymiarowa pozwala nam tworzyć różnego rodzaju muzyczne dodatki, które są bardzo łatwe w stworzeniu choćby kostka do gry w własny kształcie, kolorze, wzorze. Możemy też nadać oryginalności sprzętom, poprzez stworzenie na nich naszego podpisu, wzoru, rysunki, co tylko nam się spodoba.

Jakie filamenty można stosować w druku 3d w muzyce?

Druk 3d w muzyce, jak już wspomnieliśmy, stosuje odpowiednie filamenty. Czyli specjalne materiały do wydruku. Szczególnie cenione są tworzywa termoplastyczne, które się topi i są one bardzo plastyczne do tworzenia różnych elementów. Po otrzymaniu pożądanego kształtu, należy je ostudzić i powinny być one mocne, solidne, wytrzymałe i odporne na urazy mechaniczne. Ale mogą to być także chętnie wykorzystywane materiały światłoutwardzalne jak np. żywica. Jest to również bardzo plastyczny materiał. W tym wypadku projekt jest tworzony za pomocą wiązki światła lub lasera. Zwykle w muzyce stosuje się plastik, PLA, PET, Nylon, a nawet mogą być to magnetyczne czy przewodzące prąd.

Druk 3d w muzyce - opinie
Druk 3d w muzyce – opinie

Zalety druku 3d w muzyce

Jakie zalety daje nam druk 3d w muzyce? Z pewnością jest ich kilka. Choć jak wspomnieliśmy, jest to cały czas rozwijająca się branża, to jednak zachwyca nas dużymi możliwościami. To korzystne dla środowiska rozwiązanie, które oferuje szybkie wydruki, dokładne, zmniejsza się liczba zanieczyszczeń, zwiększa się liczba produktów. Możemy zaoszczędzić czas i pieniądze, a w zamian otrzymać świetną jakość, nawet, jeśli chodzi o detale. Elementy powstałe dzięki drukarce 3d są znacznie lżejsze, wytrzymałe, wyjątkowe, mogą być częścią nas. Jesteśmy wstanie stworzyć jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny projekt pod nasze własne potrzeby oraz oczekiwania. Warto brnąć w druk 3d w muzyce.

Druk 3d w muzyce – opinie

A Waszym zdaniem temat druku 3d w muzyce jest ciekawy? Zainteresowaliśmy Was tym? Czy znalazły się tu informacje, o których nie słyszeliście wcześniej? A może jednak coś już wiecie na ten temat? Jakich ciekawostek nie było, a znacie Wy i chcecie je opowiedzieć innym? Czy druk trójwymiarowy w tej branży ma szansę zaistnieć i zmienić ją? Dajcie znać! Czekamy na Wasze opinie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *