Głośniki dla audiofila to dość ogólne pojęcie, które wpisuje się szeroką gamę głośników komputerowych i stosowanych do innych sprzętów, by zadowolić nawet najbardziej wybredne uszy. Ich wybór wcale nie jest taki prosty, ponieważ muszą oferować maksymalną jakość dźwięku. Wytrawny słuchacz wyłapie bowiem każdą nieprawidłowość i nie pozwoli mu ona cieszyć się ulubioną muzyką.
Należycie do grupy wymagających klientów i szukacie właśnie sprzętu dla siebie? A może po prostu cenicie sobie doskonały dźwięk, choć do końca się na nim nie znacie? W każdym z tych przypadków zapraszamy Was do przeczytania naszego poradnika. Podpowiadamy, jakie głośniki dla audiofila są najlepsze, gdzie je kupić i ile mogą kosztować.
Jakie głośniki dla audiofila wybrać i kupić?
Wszyscy zgodzimy się z tym, że najlepsze głośniki dla audiofila to te, które oferują najwyższą możliwość jakość dźwięku. Zależy nam w końcu na tym, by słuchać dobrej muzyki i wyłapywać najmniejsze niuanse w brzmieniu, by jeszcze bardziej ją docenić. Musimy wziąć pod uwagę kilka cech czy też kryteriów wyboru, by znaleźć optymalny sprzęt dla siebie. Należą do nich:
- Przeznaczenie,
- Wymiary,
- Moc,
- Regulacje i sterowanie,
- Komunikacja,
- Brzmienie.

Przeznaczenie głośników dla audiofila
Nim zdecydujemy się na konkretne głośniki dla audiofila, odpowiedzmy sobie na pytanie, do czego właściwie mają nam służyć. Do słuchania muzyki –to oczywiste. Ale w jakich okolicznościach? Być może jesteśmy recenzentami w kulturalnym czasopiśmie i wychwytywanie niuansów dźwiękowych to nasza praca. A może zależy nam tylko na tym, by zrelaksować się po całym dniu, wypełnionym inną pracą? Odpowiedzmy sobie też na pytanie, do czego zamierzamy podłączyć sprzęt. Inne głośniki dla audiofila wybierzemy do komputera, inne do gramofonu, a jeszcze inne do wzmacniacza.
Wymiary głośników dla audiofila
No właśnie, tym samym płynnie przechodzimy do kolejnego punktu na naszej liście. Głośniki dla audiofila używane są głównie w domu, jednak możemy dysponować różną ilością miejsca. Wymiary głośników dla audiofila zależą też od tego, do czego chcemy je podłączyć. Siłą rzeczy, głośniki do komputera będą nieco mniejsze, gdyż przeważnie muszą zmieścić się na biurku lub obok niego. Dysponując dużą przestrzenią, zdecydujemy się na większy zestaw, który oferuje znacznie wyższy poziom głośności, jednak nie zawsze wiąże się z jakością.
Okazuje się bowiem, że w obecnych czasach, małe głośniki dla audiofila radzą sobie bardzo dobrze. A jeśli już naprawdę nie mamy miejsca na dobry sprzęt, możemy zdecydować się na alternatywę. Są nią słuchawki nauszne otwarte, które oferują doskonałą jakość dźwięku, praktycznie nie zagracając nam przestrzeni, przez co świetnie zastąpią głośniki dla audiofila.
Moc głośników dla audiofila
Jak to możliwe, że nawet niewielkie głośniki dla audiofila potrafią grać głośno i dobrze? Dzięki postępowi technologii, możemy w nich uzyskać coraz większą moc, która jeszcze kilkanaście lat temu dotyczyła głównie największych urządzeń. W zwykłych głośnikach wynosi ona około 3-5W, jednak wobec głośników dla audiofila mamy o wiele większe wymagania. Jego sprzęt powinien się wyróżniać mocą co najmniej 10W w jednym głośniku, choć najlepsze egzemplarze osiągają nawet 30W razy dwa.
Regulacje i sterowanie w głośnikach dla audiofila
Jakie funkcje bardzo cenimy w głośnikach dla audiofila? Regulacje! To dość zaawansowane sprzęty, w których możemy ustawić nie tylko głośność. Jesteśmy w stanie dostosować do własnych preferencji także inne cechy dźwięku, takie jak barwa, tony wysokie i niskie, temperatura dźwięku. Ważne, by wszystko odbywało się intuicyjnie. Jeśli kupujemy duże, ciężkie głośniki dla audiofila, a do tego zamierzamy ustawić je przy ścianie, wybór modelu, w którym suwaki znajdują się w tylnej części obudowy, może okazać się niewypałem. Dodatkowym atutem w tym kontekście jest pilot, pozwalający zmienić ustawienia.

Komunikacja w głośniku dla audiofila
Najlepszy głośnik dla audiofila przeważnie wykorzystuje do komunikacji przewód cyfrowo-analogowy, na przykład COAX, OPT, RCA (w tym popularny mini-jack 3,5mm). Dzięki temu mamy połączenie pewne, stabilne i bez utraty danych, możemy więc się cieszyć płynnością odtwarzania oraz doskonałym dźwiękiem. Istnieją jednak sytuacje, w których przydadzą się bardziej uniwersalne głośniki dla audiofila. Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth możemy odtworzyć muzykę także z urządzeń mobilnych, na przykład telefonu, tabletu czy laptopa. Daje nam to o wiele większą swobodę.
Brzmienie głośników dla audiofila
Powodem, dla którego decydujemy się na zakup głośników dla audiofila, jest ich brzmienie. Chodzi o to, by nuty były ciepłe, odpowiednio oddane, a częstotliwość dźwięku musi przekraczać zakres słyszalny przez ludzkie ucho, czyli od 20 do 20 tysięcy Herzów. Wszystkie wartości ponad i poniżej odczuwamy jako głębię dźwięku.
Najlepiej pod tym względem wypadają zestawy stereo z subwooferem. Otrzymujemy najczęściej dwa głośniki oraz trzeci, dodatkowy, odpowiedzialny wyłącznie za niskie tony, czyli tak zwany bass. Jednak w dobie nowoczesnych technologii i przy braku miejsca na ciężki, spory subwoofer, a także braku funduszy, głośniki dla audiofila w systemie 2.0 wypadają wciąż całkiem dobrze. One również mogą oferować całkiem przyzwoite bassy.
Jakie głośniki dla audiofila są najlepsze?
By znaleźć najlepsze głośniki dla audiofila, warto spisać lub przynajmniej uporządkować w głowie swoje wymagania i preferencje. Dzięki temu w konfrontacji z doradcą klienta będziemy mogli postawić konkretne warunki. Pamiętajmy, by kupować głową, nie sercem, gdyż zakup pod wpływem impulsu rzadko bywa udany. Głośniki dla audiofila to duży wydatek, który trzeba dobrze przemyśleć.
Choć najważniejsze są parametry techniczne, powodujące doskonałe brzmienie dźwięku, nie bez znaczenia pozostaje też wygląd. Rynek jest szeroki, znajdziemy na nim propozycje zarówno do nowoczesnego wnętrza, jak i bardziej tradycyjne, na przykład imitujące drewno. Jeśli mamy dzieci lub zwierzęta, zwróćmy uwagę na bardziej wytrzymałe modele, w których membrana jest zabezpieczona przed uszkodzeniem dodatkową siateczką.
Gdzie kupić głośniki dla audiofila?
Chyba nikogo nie zaskoczymy, informując, że najlepsze głośniki dla audiofila znajdziemy w sklepach ściśle audiofilskich. Z braku takiego przybytku w okolicy, można skorzystać z popularnych marketów RTV, a także sklepów internetowych. Popularne marki to na przykład Microlab, Edifier, Teufel, Audioengine i inne.

Cena głośników dla audiofila
Delikatne ucho nie da się łatwo zadowolić, cena głośników dla audiofila nie należy więc do niskich. Musimy się przygotować na wydatek co najmniej 300-500 zł, choć wraz z wymaganiami kwota ta tylko rośnie. Najdroższe głośniki dla audiofila mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Głośniki dla audiofila – opinie
Przy zakupie dobrych głośników dla audiofila warto się kierować opiniami na forach dyskusyjnych i grupach poświęconych muzyce. Dzięki temu wyłonimy najbardziej awaryjne egzemplarze oraz rozwiązania, które świetnie prezentują się tylko w reklamie. A Wy macie jakieś typy lub jesteście w stanie odradzić konkretny model? Czekamy na Wasze opinie o głośnikach dla audiofila.
Głośniki dla audiofila / Ranking najlepszych
Szukacie rekomendacji konkretnego modelu głośników audiofilskich? Warto zaufać opiniom wielu użytkowników. Nie musicie przekopywać się przez fora i strony sklepów – wystarczy sprawdzić nasz ranking najlepszych głośników dla audiofila.